დამტკიცებულია თჰუ აკადემიური საბჭოს 2025 წლის
1. წინამდებარე განსაზღვრავს თჰუ სამართლის, ბიზნესის, ჰუმანიტარულ და სოციალურ მეცნიერებათა ფაკულტეტის იურიდიული კლინიკის სტატუსსა და ფუნქციებს;
2. სამართლის, ბიზნესის, ჰუმანიტარულ და სოციალურ მეცნიერებათა ფაკულტეტის იურიდიული კლინიკა (შემდგომში „კლინიკა") წარმოადგენს თჰუ-ის სამართლის, ბიზნესის, ჰუმანიტარულ და სოციალურ მეცნიერებათა ფაკულტეტის სასწავლო საგანმანათლებლო სტრუქტურულ ერთეულს, რომელიც სამართლის, ბიზნესის, ჰუმანიტარულ და სოციალურ მეცნიერებათა ფაკულტეტზე რეალიზებული სამართლის საბაკალავრო ან/და სამაგისტრო პროგრამების ფარგლებში პროფესიული პრაქტიკის სილაბუსით განსაზღვრული სასწავლო პრაქტიკის კომპონენტის ათვისებას უზრუნველყოფს;
3. კლინიკა, ამ დებულებით, სამართლის საბაკალავრო/სამაგისტრო პროგრამებით გათვალისწინებული სასწავლო პროგრამებისა და შესაბამისი სილაბუსების საფუძველზე უზრუნველყოფს სასწავლო პრაქტიკული კურსის რეალიზაციას, რაც თავის მხრივ ორიენტირებულია გამოუმუშავოს სტუდენტს პრაქტიკული საქმიანობის სათანადო პროფესიული უნარ-ჩვევები;
4. კლინიკა არ წარმოადგენს იურიდიულ პირს, არ გააჩნია კანცელარია, ბლანკი და ბეჭედი.
მუხლი 2. ფუნქციები
1. კლინიკა უზრუნვეყოფს სამართლის საბაკალავრო/სამაგისტრო პროგრამით გათვალისწინებული პროფესიული (სასწავლო და საწარმოო) პრაქტიკის კურსის სასწავლო კომპონენტის რეალიზაციას;
2. კლინიკა ხელს უწყობს სტუდენტის მიერ მიღებული თეორიული ცოდნის განმტკიცებასა და ცოდნის პრაქტიკაში გამოყენების უნარის განვითარებას, სტუდენტის მიერ პროფესიული უნარ-ჩვევების გამომუშავებას და აკადემიურ გარემოში შეძენილი ზოგადი და დარგობრივი კომპეტენციების რეალურ ან/და იმიტირებულ ცხოვრებაში გამოცდას; თეორიული ცოდნის გაღრმავებასა და განმტკიცებას და მის გამოყენებას კონკრეტული პრაქტიკული ამოცანების გადასაწყვეტად; სტუდენტის მზაობის შემოწმებას დამოუკიდებელი მუშაობისათვის.
3. კლინიკური სწავლება მიზნად ისახავს სტუდენტში სილაბუსით გათვალისწინებული ზოგადი და დარგობრივი კომპეტენციების, ასევე ქვემორე კონკრეტული უნარების განვითარებას:
ა) პროფესიული საქმიანობისას პირველადი ინფორმაციის მოძიება, პირველადი მონაცემების ინტერპრეტაცია, შეფასება, დამუშავება და შენახვა (ფიქსაცია);
ბ) სხვადასხვა წყაროდან ინფორმაციის მოძიება, დამუშავება და ანალიზი სამართლებრივი პრობლემების გადაწყვეტის მიზნით, ფაქტობრივი მოცემულობის სამართლებრივი შეფასება (კვალიფიკაცია);
გ) თეორიული ცოდნის პროფესიულ კონტექსტში გამოყენება;
დ) სამართლებრივი დოკუმენტების შემუშავება;
ე) იურისტის ეთიკური ნორმებით ოპერირება;
ვ) კლიენტთა იურიდიული კონულტირებისა და იურიდიული მომსახურების გზით ამ პუნქტის ზემოაღნიშნული ქვეპუნქტებით განსაზღვრული უნარების პრაქტიკული აპრობაცია, კომუნიკაციის უნარის განვითარება.
მუხლი 3. საქმიანობის სფერო და წესი
1. სასწავლო პრაქტიკის განხორციელების პროცესი მოიცავს შემდეგ ეტაპებს:
ა) მოსამზადებელი შეხვედრა,
ბ) სტუდენტის ინფორმირება პრაქტიკის ხელმძღვანელის მიერ და სილაბუსის შინაარსის გაცნობა, სამუშაოთა დაგეგმვა;
გ) სამუშაო პროცესში ჩართვა და პრაქტიკის დღიურში ყოველდღიური ჩანაწერების წარმოება, სილაბუსის შესაბამისად დაგეგმილი აქტივოვების განხორციელება;
დ) სტუდენტის კონსულტირება პრაქტიკის ხელმძღვანელის მიერ;
ე) პრაქტიკის შუალედური მიმოხილვა/შეფასება, შესრულებული სამუშაოების დემონსტრირებით;
ვ) პრაქტიკის დღიურის პერმანენტული წარმოება და პრაქტიკის ანგარიშის მომზადება;
ზ) პრაქტიკის საბოლოო შეფასება - პრაქტიკის ანგარიშის საჯარო პრეზენტაცია (დაცვა).
2. კლინიკური სწავლების აქტივობები შეიძლება იყოს:
ა) საქართველოს კანონმდებლობის კოდიფიკაციისა და სისტემატიზაციის სამუშაოები; კანონპროექტების მომზადება და სხვ.
ბ) სასამართლო პროცესებზე სტუდენტების დასწრება და თავად პროცესის თაობაზე დისკუსიების მოწყობა, პროცესის შედეგების განხილვა; სტუდენტების მიერ პროცესის მონაწილეთა (მოსარჩელის, მოპასუხის) და მათი წარმომადგენლების (ადვოკატების) პოზიციების გაანალიზება და შეფასება (წერილობით); განსახილველ დავაზე გადაწყვეტილების პროექტის შედგენა (წერილობით);
გ) ადამიანის უფლებათა დარღვევის გამოვლენილ კონკრეტულ ფაქტებზე სახალხო დამცველის აპარატში შუამდგომლობის შეტანა "სახალხო დამცველის შესახებ" საქართველოს ორგანული კანონის შესაბამისად;
დ) სოციალურად დაუცველი და სხვა ფენებისათვის (მაგალითად, სტუდენტებისათვის) -კლიენტებისათვის, უფასო იურიდიული კონსულტაციების ორგანიზება და გაწევა პრაქტიკის ხელმძღვანელის ან/და სილაბუსით გათვალისწინებული მოწვეული სპეციალისტის ზედამხედველობით;
ე) სოციალურად დაუცველი და სხვა ფენებისათვის (მაგალითად, სტუდენტებისათვის) - კლიენტებისათვის, უფასო იურიდიული მომსახურების გაწევა პრაქტიკის ხელმძღვანელის ან/და სილაბუსით გათვალისწინებული მოწვეული სპეციალისტის ზედამხედველობით (ორმაგი მოქალაქეობის მიღებისათვის საბუთების მომზადება; საჯარო რეესტრის ეროვნულ სააგენტოში უფების რეგისტრაციასთან დაკავშირებული წარმოების დოკუმენტების მომზადება; სამოქალაქო-სამართლებრივი კონტრაქტების პროექტების მომზადება; ადმინისტრაციული საჩივრების შედგენა; ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევებზე საჩივრების შედგენა; სარჩელებისა და შესაგებლების შედგენა სამოქალაქო, ადმინისტრაციულ დავებზე და სხვ.). ამ მიზნით:
ე.ა) თითოეულ ფიზიკურ ან/და იურიდიულ პირზე იხსნება რეესტრი (იურიდიული კლინიკის ხელმძღვანელის მიერ დამტკიცებული ფორმის დაცვით);
ე.ბ) სტუდენტები, ერთად ადგენენ განცხადებებს, სასარჩელო, სააპელაციო, საკასაციო საჩივრებს, შესაგებლებს სასარჩელო, სააპელაციო, საკასაციო საჩივრებზე და სხვა პროცესუალურ (სამართლებრივ) დოკუმენტებს;
ე.გ) სწავლობენ საქმის მასალებს და მოიპოვებენ მტკიცებულებებს;
ე.დ) მონაწილეობას ღებულობენ სასამართლო და ადმინისტრაციულ წარმოების პროცესებზე და საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილი წესითა და პირობებით იცავენ მარწმუნებლის ინტერესებს;
ვ) სილაბუსით განსაზღვრული სხვა აქტივობები.
მუხლი 4. სილაბუსი
იურიდიული კლინიკა გამოიყენება სამართლის საბაკალავრო/სამაგისტრო პროგრამით გათვალისწინებული პროფესიული (სასწავლო/საწარმოო) პრაქტიკის სილაბუსის ფარგლებში. იურიდიული კლინიკის ფარგლებში შეიძლება განხორციელდეს გარესაუნივერსიტეტო მონაწილეობით მომზადებული ერთობლივი პროექტები.
მუხლი 5. სტრუქტურა
1. კლინიკას ხელმძღვანელობს სამართლის, ბიზნესის, ჰუმანიტარულ და სოციალურ მეცნიერებათა ფაკულტეტის აკადემიური პერსონალის ის წევრი, რომელიც იმავდროულად არის პროფესიული პრაქტიკის სილაბუსის ავტორი/თანაავტორი;
2. კლინიკაში საქმიანობას ახორციელებენ პროფესიული პრაქტიკის სილაბუსის ავტორი/თანაავტორი აკადემიური თანამდებობის პირები;
3. კლინიკაში სამუშაოდ შეიძლება მოწვეულ იქნან პრაქტიკოსი სპეციალისტები.
მუხლი 6. შეფასება
1. სტუდენტის მიერ პროფესიული (სასწავლო-საწარმოო) პრაქტიკის ფარგლებში კლინიკაში შესრულებული პრაქტიკის შეფასება ხდება პროფესიული (სასწავლო-საწარმოო) პრაქტიკის შესრულების ინსტრუქციის საფუძველზე;
2. კლინიკის მუშაობის შეფასება ხდება თჰუ ხარისხის უზრუნვეყოფის სამსახურის მიერ შემუშავებული თვითშეფასების ინდკატორებით, სტუდენტებისა და აკადემიური პერსონალის გამოკითხვის გზით, ასევე კლინიკის მიერ უსასყიდლოდ მიწოდებული მომსახურების მიმღებ პირთა გამოკითხვით, რაც ხორციელდება თანდართული კითხვარის შესაბამისად.

Утверждено решением Академического совета
1. Настоящее положение определяет статус и функции юридической клиники факультета права, бизнеса, гуманитарных и социальных наук ТГУ (Тбилисского государственного университета).
2. Юридическая клиника (далее «Клиника») является образовательным структурным подразделением факультета права, бизнеса, гуманитарных и социальных наук ТГУ, которое обеспечивает реализацию образовательного компонента профессиональной практики, определенного учебным планом в рамках бакалаврских и/или магистерских программ по праву факультета права, бизнеса, гуманитарных и социальных наук.
3. Клиника, на основании данного положения и соответствующих учебных планов бакалаврских/магистерских программ по праву, обеспечивает реализацию учебного курса практической подготовки, который ориентирован на развитие необходимых профессиональных навыков у студентов через практическую деятельность.
4. Клиника не является юридическим лицом, не имеет канцелярии, бланков и печати.
Статья 2. Функции
1. Клиника обеспечивает реализацию курса профессиональной (учебной и производственной) практики, предусмотренного бакалаврскими/магистерскими программами по праву.
2. Клиника способствует укреплению теоретических знаний студентов, развитию способности применять эти знания на практике, содействует выработке профессиональных навыков и тестирует общие и отраслевые компетенции, приобретенные в академической среде, в реальной или имитированной жизни. Углубление и укрепление теоретических знаний и их применение для решения конкретных практических задач, а также проверка готовности студентов к самостоятельной работе.
3. Клиническое обучение направлено на развитие следующих общих и отраслевых компетенций, предусмотренных учебным планом:
а) Поиск первичной информации, интерпретация, оценка, обработка и сохранение (фиксация) первичных данных в профессиональной деятельности;
б) Поиск, обработка и анализ информации из различных источников с целью решения юридических проблем, предоставление юридической оценки фактических обстоятельств (квалификация);
в) Применение теоретических знаний в профессиональном контексте;
г) Составление юридических документов;
д) Операции в соответствии с этическими нормами юриста;
е) Практическая апробация навыков, определенных в вышеупомянутых пунктах, через юридические консультации и юридическое обслуживание клиентов, а также развитие коммуникативных навыков.
Статья 3. Сфера деятельности и порядок
1. Процесс реализации учебной практики включает следующие этапы:
а) Подготовительная встреча,
б) Информирование студента руководителем практики и знакомство с содержанием учебного плана, планирование работы,
в) Включение в рабочий процесс и ведение ежедневных записей в дневнике практики, выполнение запланированных активностей в соответствии с учебным планом,
г) Консультирование студента руководителем практики,
д) Промежуточный обзор/оценка практики с демонстрацией выполненных работ,
е) Постоянное ведение дневника практики и подготовка отчета по практике,
ж) Окончательная оценка практики — публичная презентация (защита) отчета по практике.
1. Активности клинического обучения могут включать:
а) Кодификация и систематизация законодательства Грузии, подготовка законопроектов и др.;
б) Посещение судебных заседаний, организация обсуждений по ходу процесса, анализ и оценка позиций сторон (истца, ответчика) и их представителей (адвокатов) в письменной форме; составление проекта решения по делу (в письменной форме);
в) Подготовка и подача ходатайств в аппарат Омбудсмена по конкретным фактам нарушения прав человека в соответствии с Законом Грузии «Об омбудсмене»;
г) Организация и предоставление бесплатных юридических консультаций для социально уязвимых групп и других клиентов (например, студентов) под руководством руководителя практики и/или приглашенных специалистов, предусмотренных учебным планом;
д) Предоставление бесплатных юридических услуг для социально уязвимых групп и других клиентов (например, студентов), под руководством руководителя практики и/или приглашенных специалистов, предусмотренных учебным планом (подготовка документов для получения двойного гражданства; подготовка документов для регистрации прав в Национальном агентстве публичного реестра; подготовка проектов гражданско-правовых договоров; составление административных жалоб; составление жалоб на административные правонарушения; составление исков и ходатайств по гражданским и административным делам и др.). Для этого:
д.а) Для каждого физического и/или юридического лица открывается реестр (согласно форме, утвержденной руководителем юридической клиники);
д.б) Студенты совместно готовят заявления, исковые, апелляционные, кассационные жалобы и другие процессуальные (юридические) документы для исков, апелляций, кассаций;
д.в) Они изучают материалы дела и собирают доказательства;
д.г) Участвуют в судебных и административных процессах и, в соответствии с законодательством Грузии, защищают интересы клиентов;
е) Другие активности, определенные учебным планом.
Статья 4. Учебный план
Юридическая клиника используется в рамках учебного плана профессиональной (учебной/производственной) практики, предусмотренного бакалаврскими/магистерскими программами по праву. В рамках юридической клиники также могут быть реализованы совместные проекты с участием сторонних организаций.
Статья 5. Структура
1. Руководителем Клиники является член академического состава факультета права, бизнеса, гуманитарных и социальных наук, который одновременно является автором/соавтором учебного плана профессиональной практики.
2. Деятельность в Клиники осуществляют академические должностные лица, являющиеся авторами/соавторами учебного плана профессиональной практики.
3. Для работы в клинике могут быть приглашены практикующие специалисты.
Статья 6. Оценка
1. Оценка практики студента в рамках профессиональной (учебной/производственной) практики в клинике осуществляется на основании инструкций по выполнению профессиональной практики.
2. Оценка работы Клиники осуществляется службой обеспечения качества ТГУ с использованием индикаторов самооценки, опросов студентов и академического состава, а также опроса получателей бесплатных услуг, предоставленных Клиникой, что проводится в соответствии с прилагаемой анкеты.
Статья 7. Внесение изменений и дополнений
Изменения и дополнения в настоящее положение вносятся на основании решения Совета факультета права, бизнеса, гуманитарных и социальных наук.