აკადემიური საბჭო წარმოადგენს თჰუს უმაღლეს მართვის ორგანოს, რომელიც იღებს         გადწყვეტილებებს მისთვის მინიჭებული უფლებამოსილების ფარგლებში.                          უნივერსიტეტის აკადემიური საბჭოს შემადგენლობა განისაზღვრება 14 წევრით. აკადემიური საბჭოს შემადგენლობაში თანამდებობრივად შედის უნივერსიტეტის რექტორი და ვიცე-რექტორები.
აკადემიური საბჭოს თავმჯდომარეა  რექტორი;
უნივერსიტეტის ფაკულტეტები წარმოდგენილია თანაბარი რაოდენობის აკადემიური პერსონალიდან არჩეული 4  წარმომადგენლით; აკადემიური საბჭოს 2 წევრს  აკადემიური პერსონალიდან ნიშნავს რექტორი; აკადემიურ საბჭოში შედის უნივერსიტეტის ბიბლიოთეკის უფროსი,  კვლევებისა და განვითარების ცენტრის უფროსი.        აკადემიურ საბჭოში შედის 1 კურსდამთავრებული, რომელსაც წარმოადგენს სტუდენტთა მხარდაჭერისა და კარიერილი განვითარების სამსახური. ასევე აკადემიურ საბჭოში შედის სტუდენტური თვითმმართველობის მიერ წარმოდგენილი 2 სტუდენტი, რომელთა არჩევაც ხდება  სტუდენტების მიერ, პირდაპირი, თავისუფალი და თანასწორი არჩევნების გზით, ფარული კენჭისყრით. არჩევნების ორგანიზებას უზრუნველყოფს სტუდენტური თვითმმართველობა.
თბილისის ჰუმანიტარული უნივერსიტეტის დებულების მე-9  მუხლის, თჰუ რექტორის 2023 წლის 25 მაისის N14/06 ბრძანებისა და აკადემიური საბჭოს საარჩევნო კომისიის 2023 წლის 25  მაისის N1/2023  ოქმის შესაბამისად, თჰუს   აკადემიური საბჭო განსაზღვრულია შემდეგი შემადგენლობით:
1) ვალენტინა საყვარელიძე – აკადემიური საბჭოს თავმჯდომარე, თჰუ რექტორი
2) მედეა ჭელიძე – ვიცე-რექტორი
3) კახი ყურაშვილი – ვიცე-რექტორი
4) ირინე არჯევანიძე – სამართლის, ბიზნესის, ჰუმანიტარულ და სოციალურ მეცნიერებათა ფაკულტეტი; 25.03.2025-დან

Академический совет является высшим органом управления Университета, принимающим решения в пределах предоставленных ему полномочий. Состав Академического совета Университета определяется 14 членами. Академический совет состоит из ректора и вице-ректоров Университета.
Ректор является председателем Академического совета;
Факультеты Университета представлены 4 представителями, избираемыми из равного числа профессорско-преподавательского состава; 2 члена Академического совета назначаются ректором из числа профессорско-преподавательского состава; в состав Академического совета входят заведующий библиотекой Университета, заведующий Научно-исследовательским центром. В состав Академического совета входит 1 выпускник, представленный Службой поддержки студентов и развития карьеры. В состав Академического совета также входят 2 студента, представленные Студенческим самоуправлением, которые избираются студентами путем прямых, свободных и равных выборов при тайном голосовании. Организацию выборов обеспечивает Студенческое самоуправление.
В соответствии со статьей 9 Устава Тбилисского гуманитарного университета, приказом ректора ТГУ № 14/06 от 25 мая 2023 года и протоколом избирательной комиссии Академического совета ТГУ № 1/2023 от 25 мая 2023 года, Академический совет ТГУ определен в следующем составе: