თბილისის ჰუმანიტარული უნივერსიტეტის სტუდენტებისთვის!
Erasmus+ არის ევროკავშირის პროგრამა განათლების, სწავლების, ახალგაზრდობისა და სპორტის სფეროებში 2021-2027 წლებისთვის. ეს არის ის საკვანძო სფეროები, რომლებიც ხელს უწყობს მოქალაქეებს როგორც პიროვნულ, ასევე პროფესიულ განვითარებაში. მაღალი ხარისხის ინკლუზიური განათლება და სწავლება, ისევე როგორც არაფორმალური განათლება, საბოლოოდ ახალგაზრდებსა და სხვა ასაკის მონაწილეებს აძლევს იმ კვალიფიკაციებსა და უნარებს, რომლებიც აუცილებელია დემოკრატიულ საზოგადოებაში სამოქალაქო ჩართულობის, კულტურათაშორისი გაგებისა და შრომის ბაზარზე წარმატებული გადასვლის ხელშესაწყობად.
2014-2020 წლების პროგრამის წარმატებულ პრაქტიკაზე დაყრდნობით, Erasmus+ აძლიერებს ძალისხმევას, რომ კიდევ უფრო მეტად გაზარდოს შესაძლებლობების რაოდენობა მეტი მონაწილისა და ფართო სპექტრის ორგანიზაციებისთვის, რომლებიც ფოკუსირებულნი არიან ხარისხობრივ შედეგებზე და ხელს უწყობენ მეტად ინკლუზიური, ერთიანი, მწვანე და ციფრულად მორგებული საზოგადოების შექმნას. მობილური, მულტიკულტურული და ციფრული სამყაროს ცვალებადობის საპასუხოდ, Erasmus+ მხარს უჭერს ევროპული განათლების სივრცეს და ციფრული განათლების სამოქმედო გეგმას (2021-2027).
საერთაშორისო კრედიტ მობილობა (International Credit Mobility – ICM) - მოკლევადიანი გაცვლითი პროგრამაა უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების სტუდენტებისთვის და აკადემიური/ადმინისტრაციული პერსონალისთვის. გაცვლითი პროგრამები ხორციელდება საქართველოს და ევროპის უნივერსიტეტებს შორის გაფორმებული საპარტნიორო ხელშეკრულების ფარგლებში.
Erasmus+ ICM პროგრამის ძირითადი მახასიათებლებია:
* მობილობის შესაძლებლობა ყველა საფეხურზე (ბაკალავრიატი, მაგისტრატურა, დოქტორანტურა);
* მობილობა ყველა მიმართულებაზე;
* სასწავლო მობილობა სტუდენტებისათვის: 2 დან 12 თვემდე;
* აკადემიური/ადმინისტრაციული პერსონალისათვის: 5 დღიდან 2 თვემდე;
* მობილობის მიმართულებები და რაოდენობები დამოკიდებულია უნივერსიტეტებს შორის არსებულ შეთანხმებაზე.
თბილისის ჰუმანიტარული უნივერსიტეტი, Erasmus + პროგრამის ფარგლებში, თანამშრომლობს რამდენიმე ევროპულ უნივერსიტეტთან. მათ შორისაა:

Для студентов Тбилисского гуманитарного университета!
Erasmus+ – это программа Европейского Союза в области образования, профессиональной подготовки, молодёжи и спорта на период 2021–2027 годов. Это ключевые направления, которые поддерживают граждан как в их личностном, так и в профессиональном развитии. Высококачественное инклюзивное образование и обучение, а также неформальное и информальное обучение, в конечном итоге, вооружают молодёжь и другие возрастные группы квалификациями и навыками, необходимыми для участия в демократическом обществе, развития гражданской активности, межкультурного взаимопонимания и успешного выхода на рынок труда.
Опираясь на успех программы 2014–2020 годов, Erasmus+ наращивает усилия по дальнейшему расширению возможностей для большего числа участников и более широкого круга организаций, уделяя особое внимание качественным результатам и способствуя построению более инклюзивного, сплочённого, экологичного и готового к цифровым технологиям общества. В ответ на меняющийся мобильный, многокультурный и цифровой мир Erasmus+ поддерживает Европейское образовательное пространство и План действий в области цифрового образования (2021–2027 годы).
Международная кредитная мобильность (ICM) — это краткосрочная программа обмена для студентов и преподавателей/административного персонала высших учебных заведений. Программы обмена реализуются в рамках партнерского соглашения, подписанного между грузинскими и европейскими университетами.
Основные особенности программы Erasmus+ ICM:
* Возможности мобильности на всех уровнях (бакалавриат, магистратура, докторантура);
* Мобильность по всем направлениям;
* Учебная мобильность студентов: от 2 до 12 месяцев;
* Преподавательский/административный персонал: от 5 дней до 2 месяцев;
* Направления и количество мобильности зависят от соглашения между университетами.
Тбилисский гуманитарный университет в рамках программы Erasmus+ сотрудничает с несколькими европейскими университетами. Среди них: