სტამბოლში IV საერთაშორისო მულტიდისციპლინური კონფერენცია „ინოვაციური მიდგომები მეცნიერებაში“ ჩატარდა
2026 წლის 10-12 მაისს, სტამბოლში (თურქეთი) ჩატარდა IV საერთაშორისო მულტიდისციპლინური კონფერენცია „ინოვაციური მიდგომები მეცნიერებაში“, რომელსაც მასპინძლობდა კონსტანტინოპოლის ქართული სამრევლო.
კონფერენციის ერთ-ერთი ორგანიზატორი გახლდათ თბილისის ჰუმანიტარული უნივერსიტეტი (საქართველო), რომლის აკადემიურმა პერსონალმა უნივერსიტეტის მხარდაჭერით, სრულიად უფასოდ მიიღო მონაწილეობა კონფერენციის მუშაობაში.
კონფერენციის მონაწილეებს მიესალმა სამრევლოს წინამძღვარი, მსოფლიო საყდრის არქიმანდრიტი ილია ჯინჯოლავა, რომელმაც დამსწრე საზოგადოებას გააცნო კონსტანტინოპოლის ქართული სამრევლოს დაარსების ისტორია, მისი მისია და ბოლო წლებში განხორციელებული სულიერ-საგანმანათლებლო და კულტურული საქმიანობა.
კონფერენცია ჰიბრიდულ რეჟიმში ჩატარდა. მასში მონაწილეობდნენ სხვადასხვა ქვეყნის უნივერსიტეტების პროფესორები, მკვლევარები და დოქტორანტები. მონაწილეებმა წარადგინეს მოხსენებები მრავალფეროვან სამეცნიერო მიმართულებებში, რაც საინტერესო დისკუსიებისა და ახალი სამეცნიერო თანამშრომლობის საფუძველი გახდა.
კონფერენციამ მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნიდან დაახლოებით 100-მდე მომხსენებელს მოუყარა თავი და კიდევ ერთხელ გაუსვა ხაზი საერთაშორისო აკადემიური თანამშრომლობისა და ინტერდისციპლინური დიალოგის მნიშვნელობას.
კონფერენციის მასალები დაიბეჭდება რეფერირებად და რეცენზირებად საერთაშორისო სამეცნიერო ჟურნალში „მეცნიერება და ინოვაცია“.
ღონისძიების ბოლოს დაანონსდა მომავალი კონფერენციების ჩატარების დრო და ადგილი, რამაც მონაწილეების მხრიდან დიდი ინტერესი გამოიწვია.
ვრცლადEU4Environment - მწვანე ეკონომიკის ონლაინ კურსი
EU4Environment პროექტის ფარგლებში მომზადდა მწვანე ეკონომიკის ქართულენოვანი ელექტრონული კურსი და მსურველებს/დაინტერესებულ პირებს სახლ...

В Стамбуле состоялась IV Международная междисциплинарная конференция «Инновационные подходы в науке».
10-12 мая 2026 года в Стамбуле (Турция) состоялась IV Международная междисциплинарная конференция «Инновационные подходы в науке», организованная Константинопольским приходом Грузии.
Одним из организаторов конференции был Тбилисский гуманитарный университет (Грузия), преподавательский состав которого при поддержке университета принял участие в работе конференции совершенно бесплатно.
Участников конференции приветствовал глава прихода, архимандрит Вселенского Патриархата Илья Джинджолав, который познакомил аудиторию с историей создания Константинопольского прихода Грузии, его миссией и духовной, образовательной и культурной деятельностью, осуществляемой в последние годы.
Конференция проходила в гибридном формате. В ней приняли участие профессора, исследователи и докторанты из университетов разных стран. Участники представили доклады в различных научных областях, которые стали основой для интересных дискуссий и новых научных коллабораций.
Конференция собрала около 100 докладчиков из разных стран мира и еще раз подчеркнула важность международного академического сотрудничества и междисциплинарного диалога.
Материалы конференции будут опубликованы в международном научном журнале «Наука и инновации» для ознакомления и анализа.
В конце мероприятия были объявлены время и место проведения будущих конференций, что вызвало большой интерес у участников.