2024 წლის 12 ივნისს გაიმართება საჯარო ლექცია თემაზე: „პერსონალური მონაცემების დაცვა საჯარო სამსახურში“
თბილისის ჰუმანიტარულ სასწავლო უნივერსიტეტში 2024 წლის 12 ივნისს 12:00 საათზე გაიმართება საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს იურიდიული დეპარტამენტის უფროსი სპეციალისტის, ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის დოქტორანტის თამთა კიკოლაშვილის საჯარო ლექცია თემაზე: „პერსონალური მონაცემების დაცვა საჯარო სამსახურში“.
როგორც ცნობილია, მიმდინარე წლის 1 მარტიდან ამოქმედდა „პეროსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ“ საქართველოს ახალი კანონი, რომელიც შესაბამისობაშია ევროკავშირის მონაცემთა დაცვის ზოგად რეგულაციასთან (GDPR). ახალმა კანონმა ისეთი სიახლეები დანერგა როგორიცაა - პერსონალურ მონაცემთა დაცვის ოფიცერი, ინციდენტის შესახებ შეტყობინების ვალდებულება, მონაცემთა უსაფრთხოების ახალი სტანდარტები, მონაცემთა დაცვაზე ზეგავლენის შეფასება და სხვა. ახალი კანონის იმპლემენტაციის გზაზე არაერთი გამოწვევის წინაშე დგას როგორც კერძო, ისე - საჯარო სექტორი. საჯარო ლექციაზე მიმოხილულ იქნება ის ძირითადი სიახლეები, რაც შემოგვთავაზა „პეროსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ“ ახალმა კანონმა და განხილულ იქნება სიახლეების იმპლემენტაციის პროცესი საჯარო სამსახურში.

12 июня 2024 года в 12:00 состоится публичная лекция Тамты Киколашвили, старшего специалиста юридического отдела Министерства финансов Грузии, докторанта Тбилисского государственного университета имени Иване Джавахишвили, на тему: «Защита персональных данных». на государственной службе» пройдет в Тбилисском гуманитарно-образовательном университете.
1 марта 2024 года вступил в силу новый Закон Грузии «О защите персональных данных». Закон соответствует Общему регламенту ЕС по защите данных (GDPR). Новый закон ввел такие нововведения, как ответственный за защиту персональных данных, обязанность уведомлять о происшествиях, новые стандарты безопасности данных, оценку воздействия на защиту данных и т. д. Как частный, так и государственный сектор сталкивается с рядом проблем на пути внедрения нового закона. закон. В ходе публичной лекции будут обсуждены основные нововведения, предлагаемые новым законом «О защите персональных данных», и процесс внедрения нововведений в государственной службе.