თბილისის ჰუმანიტარული უნივერსიტეტის პროფესორების მონაწილეობა საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენციაში
თბილისის ჰუმანიტარული უნივერსიტეტის აფილირებულმა პროფესორებმა — პროფესორმა ნონა გელიტაშვილმა, პროფესორმა ლია ჭიღლაშვილმა და ასოცირებულმა პროფესორმა გიორგი ხარშილაძემ მონაწილეობა მიიღეს თბილისის ჰუმანიტარული უნივერსიტეტის პარტნიორი უნივერსიტეტის - National University of Science and Technology POLITEHNICA Bucharest – Pitești University Centre-ის ეკონომიკურ მეცნიერებათა და სამართლის ფაკულტეტის მიერ ორგანიზებულ საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენციაში — “THE INTERNATIONAL CONFERENCE “EUROPEAN UNION’S HISTORY, CULTURE AND CITIZENSHIP”, რომელიც გაიმართა 2026 წლის 15 მაისს, რუმინეთში.
კონფერენციაში მონაწილეობდნენ სხვადასხვა ქვეყნის უნივერსიტეტების მეცნიერები, მკვლევარები და აკადემიური სფეროს წარმომადგენლები. კონფერენცია შეეხებოდა ევროპული ინტეგრაციის, თანამედროვე მმართველობის, სამართლის, ეკონომიკის, ციფრული ტრანსფორმაციის, მოქალაქეობის, საჯარო პოლიტიკის, ადამიანის უფლებების, ინსტიტუციური განვითარების, კიბერუსაფრთხოების და ევროკავშირის წინაშე არსებული თანამედროვე გამოწვევების საკითხებს. ღონისძიების ფარგლებში განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო ევროპული მმართველობის მოდელებს, ციფრულ ეკონომიკას, რეგულირების პოლიტიკას, ინოვაციურ განვითარებასა და სახელმწიფო ინსტიტუტების ადაპტაციის პროცესებს თანამედროვე ტექნოლოგიური ცვლილებების პირობებში.
კონფერენციის ფარგლებში თბილისის ჰუმანიტარული უნივერსიტეტის წარმომადგენლებმა წარადგინეს ერთობლივი სამეცნიერო მოხსენება:
„Digital Transformation and State Policy: Institutional Mechanisms between Innovation and Regulation – The Case of Georgia“
„ციფრული ტრანსფორმაცია და სახელმწიფო პოლიტიკა: ინსტიტუციური მექანიზმები ინოვაციასა და რეგულირებას შორის - საქართველოს მაგალითი“
ნაშრომში განხილული იყო საქართველოს ციფრული ტრანსფორმაციის ინსტიტუციური და სამართლებრივი ასპექტები, სახელმწიფოს როლი ინოვაციების მხარდაჭერასა და რეგულირების მექანიზმებს შორის ბალანსის შექმნაში, ასევე ევროპული ინტეგრაციის გავლენა ციფრული მმართველობის განვითარებაზე. კვლევა ეფუძნებოდა Adaptive Institutional Balancing Model (AIBM)-ის თეორიულ ჩარჩოს და მოიცავდა კიბერუსაფრთხოების, მონაცემთა დაცვისა და ინოვაციური ეკოსისტემების საკითხებს.
თჰუ სტუდენტური თვითმმართველობის ინიციატივით 2019 წლის 20 მარტს 15 საათზე გაიმართება ინტელექტუალური თამაში...

Участие профессоров Тбилисского гуманитарного университета в международной научной конференции. 19.05.2026
Участие профессоров Тбилисского гуманитарного университета в международной научной конференции.
Профессора Тбилисского гуманитарного университета — профессор Нона Гелиташвили, профессор Лия Чиглашвили и доцент Георги Харшиладзе — приняли участие в международной научной конференции, организованной партнерским университетом факультета экономических наук и права Тбилисского гуманитарного университета — Национальным университетом науки и техники POLITEHNICA Bucharest – Pitești University Centre — «МЕЖДУНАРОДНАЯ КОНФЕРЕНЦИЯ «ИСТОРИЯ, КУЛЬТУРА И ГРАЖДАНСТВО ЕВРОПЕЙСКОГО СОЮЗА», которая состоялась 15 мая 2026 года в Румынии.
В конференции приняли участие ученые, исследователи и представители академической сферы из университетов разных стран. Конференция охватила темы европейской интеграции, современного управления, права, экономики, цифровой трансформации, гражданства, государственной политики, прав человека, институционального развития, кибербезопасности и вызовов, стоящих перед Европейским союзом. Вопросы современных вызовов. В рамках мероприятия особое внимание было уделено моделям европейского управления, цифровой экономике, нормативно-правовой политике, инновационному развитию и процессам адаптации государственных институтов в условиях современных технологических изменений.
В рамках конференции представители Тбилисского гуманитарного университета представили совместный научный доклад:
«Цифровая трансформация и государственная политика: институциональные механизмы между инновациями и регулированием – пример Грузии»
В докладе обсуждались институциональные и правовые аспекты цифровой трансформации Грузии, роль государства в поддержке инноваций и создании баланса между регулирующими механизмами, а также влияние европейской интеграции на развитие цифрового управления. Исследование основывалось на теоретической модели адаптивного институционального балансирования (AIBM) и включало вопросы кибербезопасности, защиты данных и инновационных экосистем.
Успешный проект Грузинской студенческой ассоциации! 21.01.2026
Успешный проект Грузинской студенческой ассоциации!
20 января 2026 года Грузинский национальный университет при поддержке Молодежного агентства LEPL провел церемонию закрытия проекта «Расширение доступа к неформал...
Образовательный проект - Непрерывное образование 27.04.2021
26 апреля 2021 года на юридическом факультете Тбилисского гуманитарного университета с использованием онлайн-платформы ZOOM прошла публичн...
Программа грантов для Турции! 05.02.2026
Программа грантов для Турции!
Мы рады объявить о начале программы стипендий Турции «Программа стипендий для студентов младших курсов, бакалавров, магистров и докторантов». Зая...