ევროკავშირისა და ევროსაბჭოს წარმატებული პროექტი საქართველოში 25.11.2021
2021 წლის 22 ნოემბერს ევროკავშირისა და ევროსაბჭოს ეგიდით ჩატარდა ონლაინ ღონისძიება, შეხვედრას უძღვებოდა ევროპის საბჭოს საქართველოს ოფისის ხელმძღვანელის მოადგილე სტეფან სირბუ.
ღონისძიებაზე მოისმინეს საქართველოში სიძულვილის ენაზე რეაგირების ეროვნულ მექანიზმთა სისტემური რუკის ანგარიში.
შეხვედრას, სტუმრის სტატუსით დაესწრო თბილისის ჰუმანიტარული სასწავლო იუნივერსიტეტის სამართლის ფაკულტეტის დეკანი, სამართლის დოქტორი, პროფესორი ლია ჭიღლაშვილი.
პროექტის მიზანია,- აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებში დისკრიმინაციის, სიძულვილით მოტივირებული დანაშაულისა და სიძულვილის ენის მსხვერპლთათვის მართლმსაჯულებაზე ხელმისაწვდომობის გაძლიერება, სასამართლოს მიღმა დაცვის მექანიზმებით.
წარმოდგენილი ანგარიში,  ასევე მოიცავს სხვადასხვა დაინტერესებული მხარეების, მათ შორის სამოქალაქო საზოგადოების, მედიის, სამინისტროების, სასამართლოს, სახალხო დამცველის აპარატისა და პარლამენტის წარმომადგენლების კონტრიბუციას და მიზნად ისახავს საქართველოში სიძულვილის ენის წინააღმდეგ საბრძოლველად სამომავლო ნაბიჯებისთვის საჭირო ელემენტების იდენტიფიცირებასა და პრიორიტეტიზაციას.
შეხვედრის დასასრულს გაიმართა ონლაინ-დისკუსია, მონაწილეებს შესაძლებლობა მიეცათ მათთვის აქტუალურ საკითხებზე  მოესმინათ ქართველი და უცხოელი პარტნიორებისაგან კომპეტენტური პასუხები.

Отчет о системной карте национальных механизмов реагирования на ненависть
Онлайн-мероприятие прошло 22 ноября 2021 года под эгидой Европейского Союза и Совета Европы под председательством Стефана Сырбу, заместителя главы грузинского офиса Совета Европы.
На мероприятии был заслушан отчет «Системная карта национальных механизмов реагирования на язык вражды в Грузии».
На встрече присутствовала декан юридического факультета Тбилисского гуманитарного университета, доктор юридических наук, профессор Лия Чиглашвили.
Целью проекта является расширение доступа к правосудию для жертв дискриминации, преступлений на почве ненависти и языка вражды в странах Восточного партнерства через механизмы внесудебной защиты.
Отчет также включает вклад различных заинтересованных сторон, включая гражданское общество, СМИ, министерства, судебные органы, офис омбудсмена и парламентариев, и направлен на выявление и определение приоритетности элементов, необходимых для будущих шагов по борьбе с языком вражды в Грузии.
В завершение встречи состоялась онлайн-дискуссия, участники имели возможность услышать грамотные ответы грузинских и зарубежных партнеров по актуальным вопросам.