რექტორთა საბჭო 25.09.2025
2025 წლის 25 სექტემბერს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის მინისტრის გივი მიქანაძის ხელმძღვანელობით, საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტში რექტორთა საბჭო გაიმართა, რომელშიც საქართველოს სახელმწიფო და კერძო უნივერსიტეტების რექტორები და წარმომადგენლები მონაწილეობდნენ.
სხდომაზე, რომელიც რექტორთა მუდმივმოქმედი კომისიის თავმჯდომარემ, საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის რექტორმა, აკადემიკოსმა დავით გურგენიძემ გახსნა, მონაწილეებმა კონფერენციის საქმიანობა და სამომავლო გეგმები განიხილეს.
ღონისძიებაზე სიტყვით გამოვიდა ევროპის უნივერსიტეტთა ასოციაციის პრეზიდენტი ჯოზეპ გარელი, რომელმაც ევროპის უნივერსიტეტთა ასოციაციის ძირითადი ფუნქციებისა და საქმიანობის შესახებ ისაუბრა.
კონფერენციაში ასევე მონაწილეობდნენ საქართველოში სამუშაო ვიზიტით მყოფი EUA-ის სადოქტორო განათლების საბჭოს წევრი მაურიციო ტირა, საქართველოში აკრედიტებული სახელმწიფო და კერძო უნივერსიტეტების წარმომადგენლები და სხვა მოწვეული სტუმრები.
თბილისის ჰუმანიტარული სასწავლო უნივერსიტეტიდან შეხვედრას ესწრებოდა უნივერსიტეტის ვიცე-რექტორი მ. ჭელიძე.
შეხვედრის ფარგლებში მონაწილეებმა უმაღლესი განათლების მიმართულებით ისეთ მნიშვნელოვან საკითხებზე იმსჯელეს როგორებიცაა: სახელმწიფო ენის სწავლების სპეციალური კურსის უმაღლესი განათლების პირველ საფეხურზე სავალდებულო სწავლების წესი; სსიპ განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრის კონფერენცია - მნიშვნელობა და შედეგები; საქართველოს უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების მიერ საზღვარგარეთ ფილიალის გახსნა და საგანმანათლებლო პროგრამების აკრედიტაცია; უნივერსიტეტების მიერ შემოთავაზებული სხვა მიმდინარე საკითხები.
სამართლის ფაკულტეტის პროფესორ-მასწავლებელთა სამუშაო შეხვედრა ონლაინ რეჟიმში 21.04.2021
სამართლის ფაკულტეტის პროფესორ-მასწავლებელთა სამუშაო შეხვედრა ონლაინ რეჟიმში
კახი ყურაშვილი შერჩეულ იქნა საბჭოს წევრად! 12.12.2017
კახი ყურაშვილი შერჩეულ იქნა საბჭოს წევრად!
თბილისის ჰუმანიტარული სასწავლო უნივერსიტეტის პრორექტორი პროფესორი კახი ყურაშვილი შერჩეულ იქნა სსიპ განათლების ხარისხის ეროვნული ცენტრის...

25 сентября 2025 года под руководством министра образования, науки и молодёжи Гиви Миканадзе в Грузинском техническом университете прошёл Совет ректоров, в котором приняли участие ректоры и представители государственных и частных вузов Грузии.
На заседании, которое открыл председатель Постоянной комиссии ректоров, ректор Грузинского технического университета, академик Давид Гургенидзе, участники обсудили деятельность конференции и планы на будущее.
На мероприятии выступил президент Европейской ассоциации университетов (EUA) Жозеф Гаррель, который рассказал об основных функциях и деятельности Европейской ассоциации университетов.
В конференции также приняли участие Маурицио Тира, член Совета по образованию в докторантуре Европейской ассоциации университетов, находившийся с рабочим визитом в Грузии, также представители государственных и частных вузов, аккредитованных в Грузии, другие приглашённые гости.
В заседании приняла участие вице-ректор Тбилисского гуманитарного учебного университета М. Челидзе.
В рамках встречи участники обсудили такие важные вопросы в сфере высшего образования, как: обязательное преподавание специального курса государственного языка на первой ступени высшего образования; конференция Национального центра развития качества образования – значение и результаты; открытие филиалов грузинскими вузами за рубежом и аккредитация образовательных программ; другие актуальные вопросы, предложенные вузами.