პროფესორმა ნონა გელიტაშვილმა მონაწილეობა მიიღო ლიეტუვაში გამართულ Erasmus+ პერსონალის საერთაშორისო კვირეულში
2026 წლის 15–19 ივნისს თბილისის ჰუმანიტარული უნივერსიტეტის საერთაშორისო ურთიერთობების სამსახურის უფროსმა, პროფესორმა ნონა გელიტაშვილმა მონაწილეობა მიიღო თჰუ-ს პარტნიორ მიკოლას რომერის უნივერსიტეტის (Mykolas Romeris University - MRU) საერთაშორისო ოფისის მიერ ორგანიზებულ მე-14 Erasmus+ პერსონალის საერთაშორისო კვირეულში 2026, რომელიც ვილნიუსში (ლიეტუვა) ჩატარდა.
ღონისძიებაში მონაწილეობდნენ Erasmus+ KA131 და KA171 International Credit Mobility პროგრამების პარტნიორი უნივერსიტეტების წარმომადგენლები ევროპისა და მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნიდან. წლევანდელ პერსონალის საერთაშორისო კვირეულში წარმოდგენილი იყო 20-ზე მეტი უნივერსიტეტი, მათ შორის ხორვატიიდან, კენიიდან, პოლონეთიდან, საფრანგეთიდან, ესპანეთიდან, იტალიიდან, სლოვენიიდან, ჩეხეთიდან, უნგრეთიდან, ლატვიიდან, მალაიზიიდან, თურქეთიდან, კოსოვოდან, ბოსნია და ჰერცეგოვინიდან, საქართველოდან და სხვა ქვეყნებიდან.
ღონისძიების მთავარი მიზანი იყო Erasmus+-ის პარტნიორ უნივერსიტეტებს შორის საერთაშორისო თანამშრომლობის გაფართოება და გაძლიერება, ცოდნის, გამოცდილებისა და საუკეთესო პრაქტიკის გაზიარება, ასევე ახალი აკადემიური და ინსტიტუციური პარტნიორობების განვითარების ხელშეწყობა.
ღონისძიებას წინ უძღოდა ონლაინ გაცნობითი შეხვედრა, რომლის ფარგლებშიც მონაწილეებმა წარმოადგინეს საკუთარი უნივერსიტეტები, საქმიანობის სფეროები და საერთაშორისო თანამშრომლობის მიმართულებები.
კვირეულის ოფიციალური პროგრამა მოიცავდა მრავალფეროვან სამუშაო შეხვედრებს, პრეზენტაციებსა და დისკუსიებს. პირველ დღეს მონაწილეები გაეცნენ მიკოლას რომერის უნივერსიტეტის საქმიანობასა და ღონისძიების პროგრამას. მომდევნო დღეებში გაიმართა შეხვედრები უნივერსიტეტის საერთაშორისო ოფისის, კვლევისა და ინოვაციების ცენტრის, აკადემიურ საქმეთა ცენტრის, საზოგადოების კეთილდღეობისა და სხვა ადმინისტრაციული ერთეულების წარმომადგენლებთან, რომლებმაც მონაწილეებს გაუზიარეს ბოლო წლების გამოცდილება, გამოწვევები და წარმატებული პრაქტიკა. ასევე გაიმართა შეხვედრები უნივერსიტეტის სხვადასხვა ფაკულტეტის ადმინისტრაციულ და აკადემიურ პერსონალთან, სადაც განხილულ იქნა სწავლების ორგანიზების, საერთაშორისო თანამშრომლობისა და სტუდენტებზე ორიენტირებული განათლების თანამედროვე მიდგომები.
კვირეულის განმავლობაში მონაწილეებს შესაძლებლობა ჰქონდათ გაეზიარებინათ საკუთარი უნივერსიტეტების გამოცდილება, ემსჯელათ საერთაშორისო მობილობის, ერთობლივი საგანმანათლებლო პროგრამების, კვლევითი თანამშრომლობისა და Erasmus+ პროგრამის ფარგლებში სამომავლო თანამშრომლობის შესაძლებლობებზე. ღონისძიებამ მნიშვნელოვანი საფუძველი შექმნა ახალი პროფესიული კონტაქტების დამყარებისა და პარტნიორული ურთიერთობების გაფართოებისთვის.
აკადემიურ პროგრამასთან ერთად ორგანიზატორებმა მონაწილეებს შესთავაზეს კულტურულ-საგანმანათლებლო პროგრამაც, რომლის ფარგლებში გაიმართა ვილნიუსის ისტორიული და კულტურული ღირსშესანიშნაობების გაცნობა, ასევე ერთდღიანი ვიზიტი ქალაქ დრიუსკინინკაში.
თბილისის ჰუმანიტარული უნივერსიტეტისთვის მსგავს საერთაშორისო ღონისძიებებში მონაწილეობა მნიშვნელოვანი შესაძლებლობაა საერთაშორისო თანამშრომლობის გაძლიერების, გამოცდილების გაზიარებისა და ახალი პარტნიორული ურთიერთობების განვითარების თვალსაზრისით.
ინფორმაცია Erasmus+ პერსონალის საერთაშორისო კვირეულის შესახებ გამოქვეყნდა მიკოლას რომერის უნივერსიტეტის ვებ გვერდზე:
ვრცლადთჰუს ჯანდაცვის ფაკულტეტის სტუდენტები დაესწრნენ საქართველოს ეროვნულ მუზეუმში ჩატარებულ სემინარს

Профессор Нона Гелиташвили приняла участие в Международной неделе сотрудников Erasmus+ 2026 в Литве.
С 15 по 19 июня 2026 года профессор Нона Гелиташвили, руководитель отдела международных отношений Тбилисского гуманитарного университета (ТГУ), приняла участие в 14-й Международной неделе сотрудников Erasmus+ 2026, организованной Международным отделом партнерского учреждения ТГУ, Университета Миколаса Ромериса (УМИ), в Вильнюсе, Литва.
Мероприятие собрало представителей университетов-партнеров программ международной кредитной мобильности Erasmus+ KA131 и KA171 со всей Европы и других регионов мира. В этом году в Международной неделе сотрудников приняли участие представители более двадцати университетов, включая учреждения из Хорватии, Кении, Польши, Франции, Испании, Италии, Словении, Чехии, Венгрии, Латвии, Малайзии, Турции, Косово, Боснии и Герцеговины, Грузии и ряда других стран.
Главная цель мероприятия заключалась в расширении и укреплении международного сотрудничества между университетами-партнерами Erasmus+, содействии обмену знаниями, опытом и передовыми практиками, а также в продвижении развития новых академических и институциональных партнерств.
Перед началом очной мобильности участники приняли участие в виртуальной вводной встрече, на которой представили свои университеты, сферы ответственности и приоритеты международного сотрудничества. Эта встреча предоставила участникам прекрасную возможность познакомиться друг с другом до начала Недели сотрудников.
Официальная программа включала широкий спектр встреч, презентаций и дискуссий. В первый день участники познакомились с Университетом Миколаса Ромериса, его деятельностью и программой Недели сотрудников. В последующие дни состоялись встречи с представителями Международного офиса, Научно-исследовательского и инновационного центра, Центра по академическим вопросам, Отдела благополучия сообщества и других административных подразделений, которые поделились своим опытом, текущими проблемами и успешными институциональными практиками. Участники также встретились с административным и академическим персоналом факультетов университета, чтобы обсудить подходы к организации обучения, международному сотрудничеству и ориентированному на студентов высшему образованию.
В течение недели участники имели возможность обмениваться опытом, обсуждать международную мобильность, совместные образовательные программы, сотрудничество в области исследований и будущие возможности сотрудничества в рамках программы Erasmus+. Мероприятие предоставило отличную платформу для установления новых профессиональных контактов и укрепления институциональных партнерских отношений. Помимо академической программы, организаторы предложили культурно-образовательную программу, включающую посещение исторических и культурных достопримечательностей Вильнюса и однодневную экскурсию в курортный город Друскининкай.
Для Тбилисского гуманитарного университета участие в подобных международных мероприятиях представляет собой важную возможность для укрепления международного сотрудничества, обмена институциональным опытом и развития новых партнерских отношений с высшими учебными заведениями по всему миру.
Информация о Международной неделе сотрудников Erasmus+ была опубликована на сайте Университета Николая Ромери: